A rózsaszín

A rózsaszín a vörös színnek egy telítetlen árnyalata. A vörös és a fehér keverésével állítható elő, de nagyon sok árnyalata van, attól függően, milyenféle vörösből, mennyi fehérrel keverjük, vagy még más színt is adunk-e hozzá.
A rózsaszín szín a nyelvújítás előtt pirosat jelentett, ma – a több más nyelvben létező „rose”, „rosa”, szóhoz hasonlóan – a nagyon világos vörös neve.
A rózsás jelentésű roseus szót már Lucretius is alkalmazta a hajnalpír leírására. Több növényfaj tudományos nevében is használatos (pl. Sturnus roseus; Catharanthus roseus).
Szimbolikája
“Rózsaszínben látni a világot” mondás is utal rá, hogy a feltétel nélküli szeretetet, a női megérzést, a gondoskodást, együttérzést, törődés önmagunkkal is kifejezi.
Érzelmi jelentése: a nőiség, az anyaság színe, mely kislányokra, fiatal nőkre vonatkozik; nőknél a bennük élő gyermekre, férfiaknál a tudat alatti nőiességre utal.
Az ókori Rómában jelentése a megújhodás volt és már akkor a szerelem virágát tisztelték benne. Közvetve az embert, az emberi létet szimbolizálja kezdve a babarózsaszín csecsemőktől a púderrózsaszín nagymamáig.
A nyugati kultúrában az 1920-as években kezdődött, hogy a színek nemeket jelölnek. Az 1940-es évekig a rózsaszín a fiúkat jelölte, a kék a lányokat, mivel előbbi a vörös rokonaként határozottabb, férfiasabb színnek tűnt. Ez az 1940-es években megváltozott, azóta fordítva van.
Bár néha nemi sztereotípiákkal azonosítják, több feminista is magáénak vallja, pl. egy amerikai női békeaktivista-csoport színe is. A rózsaszín szalag a emlőrák elleni küzdelem jelképe. A színt a nőiességgel való szoros összefüggése miatt választották.
Egy feltételezés szerint a nők azért kedvelik a rózsaszínt, mert eleve vonzódnak a vöröses dolgokhoz, például az érett gyümölcsökhöz és egészséges arcszínhez.
A rózsaszín kulturális jelenléte
Ázsiában a házasság színe. Japánban mindkét nemnél népszerű szín. Pink nevezetű árnyalatát, mielőtt a pink szót átvették volna, rózsaszín helyett barackszínnek hívták. Koreában a bizalom színe. Thaiföldön a kedden születettek színe. Kelet-Indiában a nőiesség színe, úgy, mint Európában.
Az indiai Dzsajpurt „rózsaszín városként” ismerik, mivel 1876-ban az uralkodó rózsaszínűre festtette a belváros épületeit.
Egyéb megjelenése a kultúrában:
Pink, akinek a neve rózsaszínt jelent, egy amerikai énekesnő.
A Barbie-babákhoz való különféle tartozékok gyakran rózsaszínek.
A Rózsaszín párduc népszerű képregény- és rajzfilmszereplő.
A Láthatatlan Rózsaszín Egyszarvú egy paródiavallás istennője.
A rózsaszín zaj egy fizikai fogalom.
A Rózsaszín pitbull egy magyar együttes.
Több sportegyesület hivatalos színe is a rózsaszín.
Rózsaszín rózsa
A romantika színe, amivel a hálánkat és a tiszteletünket fejezhetjük ki. A rózsaszín rózsa a csodálat, tisztelet, ártatlanság és elegancia kifejezője. Feltétlen nélkül szeretetre is utal, így egy csokor rózsaszín virág tökéletes például Anyák napjára, vagy egy fiatal hölgy számára, első randevúra.
Válaszd a legszebb rózsaszín rózsáinkból készült ajándékainkat❤️