Rózsaünnepek a világ minden táján

A rózsák évezredek óta fontos szerepet játszanak az emberiség életében: motívumként megjelennek a mitológiában, népművészetekben, illóolajokat, parfümöket, teákat készítünk belőlük, körül veszik az embereket a mindennapokban, hiszen jelen vannak használati tárgyainkban, díszítik otthonainkat, kifejezik szeretetünket, büszkeségünket, fenségessé teszik ünnepeinket. Éppen ezért nem meglepő, hogy a világ minden táján alakultak olyan települések, melyek életében kiemelkedő szerephez jutottak ezek a pompázatos virágok: termesztéssel foglalkozó kisfalvak nőtték ki magukat városokká. Így alakulhatott ki az évek során, hogy sok városban rózsaünnepeket, valóságos fesztiválokat rendeznek évről évre.
A „Ball of the Rose” elnevezésű virág fesztivált 1954 óta rendezik meg minden évben Madeirán. A fesztivál programjaira évről évre egyre több turista érkezik. A város utcái virágba öltöznek, virágkiállítás nyílik, a 70es évektől pedig egy látványos karnevált is rendeznek, melyen a legkisebbektől a legnagyobbakig több száz ember virágos pompába öltözve vonul fel.
Az egyik legérdekesebb, máig élő hagyomány a Karib szigeteken, St Luciában megrendezésre kerülő két virág fesztivál. Vannak országok, ahol osztályokba vagy térségekbe tömörülnek a lakosok, ezen a szigeten két virág határozza meg az ott élőket, a rózsa és a margaréta dicséretével ünneplik függetlenségüket. Minden év októberében a La Marguerite, valamint augusztusában a La Rose (Lawoz) fesztivál kerül megrendezésre. A fesztiválok idején a sziget számos faluja csatlakozik a színes, virágos forgataghoz jelmezes felvonulásokkal, zenés-táncos előadásokkal, esti mulatságokkal.
Az iráni Kashan városába minden év május második felében emberek százai érkeznek a Rózsa és Rózsavíz Fesztiválra. A kashani rózsavíz elkészítésének külön ceremóniája van, melynek hagyományait a lakosok otthon is ápolják, ezekbe a szokásokba leshetnek bele a fesztiválra érkezők. A hagyományokra épülő ünnepségekre naponta kb. 80ezer ember érkezik.
Japánban, Kani városában 1995 óta ünneplik a Virág Fesztivált. A több mint 7.000 rózsafajt és 10.000 növényfajt bemutató parkot emberek ezrei látogatják meg ebben az időszakban. A parkon hangulatos kisvonat vezeti végig a látogatókat, a különböző látványosságok és kiállítások mellett az érdeklődők különböző rózsás termelői áruk közül válogathatnak, és a gyerekek megköthetik saját virágcsokrukat is.
A badeni rózsafesztiválon, Ausztira legnagyobb rózsakertjében több mint 30 ezer nyíló rózsa virágzását ünneplik minden év júniusában koncertekkel, túrákkal és virágkötő műhelyekkel.
Szőreg
De nem kell messze menni, hiszen kis hazánkban is van egy város, melyet a rózsa hazájának hívnak: Szőreg. Ez az Árpád-kori gyökerekkel bíró település - mely ma Szeged egyik városrésze - a rózsatermesztési hagyományairól híres leginkább, hiszen itt található Magyarország egyetlen rózsatermesztő tájkörzete, melyen évente kb 5 millió rózsatövet nevelnek. A szőregi rózsa 2004 óta eredetvédelem alatt áll. A védjegy megszerzéséhez rengeteg kritériumnak kell megfelelni, olyanoknak többek között, mint a talaj minősége, az ültetés, locsolás és metszés menete. A rózsatő 2012 óta Európai Uniós eredet és földrajzi megjelöléssel is rendelkezik, 2013-ban pedig nemzeti értékként bekerült a Magyar Értéktárba is. Ilyen mélyen gyökerező szaktudással nem meglepő, hogy a szőregi lakosok hagyományteremtő szándékkal kezdeményezték 1999-ben a Szőregi Rózsaünnep megrendezését. Az első években falunapként induló kezdeményezés az évek során országos, sőt határainkon átnyúló ismeretségre tett szert. A minden évben júniusban megrendezett háromnapos fesztiválon természetesen a rózsáké a főszerep: az érdeklődők meglátogathatják a rózsaföldeket, betekintést nyerhetnek a rózsatermesztés folyamatába, megtekinthetik a rózsakiállítást, országos ismeretségű előadók koncertjein vehetnek részt, és természetesen becsatlakozhatnak a karneváli felvonulásba, a több százezer rózsával feldíszített ünnepi menetbe.